Sajtóvisszhang |
Balogh Tibor
Debrecen Online, 2008. április 17.
Eike, a Budapesten alkotó, német származású képzőművész tavaly szeptemberben mutatkozott be a Modemben. Már az intermédia fesztivál workshopján hozzáfogott ahhoz a video-installációhoz, amely a márciusban megnyílt Partíció - Intermédia öt kontinensről című kiállításon oly nagy sikert aratott. Hálóját fonó pók, a leghátsó traktus plafonzugában – három dimenzióban.
Alapjában véve lírai lény, önmagát keresi, saját helyét a művészeten keresztül. Másképpen megfogalmazva: a művészet új útjain jár. Arról már igazán nem tehet, hogy a kor szabta hozzá a környezetet, a gépeket, a technikát, a videomagnót, a digitális kamerát és az információs szupersztrádát. Művészi útkeresése ezért az intermédia szférájába vezet – fogalmaz pályája egyik elemzője.
– A Modem tárlata a késő-tinédzserkoromat idézi. Az előző század hetvenes évei elején szenvedélyes amatőr filmesek voltunk a barátaimmal. Akkor nyolcmilliméteres tekercsekre dolgoztunk, s etűdöknek neveztük azokat a valamiket, amelyeket most video-installációnak hívnak.
– A művészet egészére jellemző az, hogy régen nincs benne tartalmi újdonság: az aktuális technikai körülményekhez igazodó a kifejezési formák eredményezik a változást. Én is dolgoztam Super8-asra. Igazában nem a technikáról van szó, hanem a mozgókép élményéhez való vonzalomról, s ez mindig az adott kor színvonalán jelentkezik. Az adott korén, és az adott életkorén. A debreceni kiállításon sok a fiatal résztvevő. A kezdők témái jellegzetesen hasonlóak, a kor technikai színvonalától teljesen függetlenül. A frissességük, ez a kicsit félig amatőr hangulat alkalmasint jótékony kisugárzással hat a hozzám hasonló öregekre is.
– Gyermekkorában, a lakásukban találkozott pókkal? Milyen környezetben telt a fiatalsága?
– Kelet-németben, de kellemesen tág, polgári jellegű otthonban. Az édesapám orvos volt, az anyukám mérnök. A válásuk után, egy családegyesítési trükkel, ’84-ben jutottunk át az NSZK-ba. ’99-ben költöztem Magyarországra. Találkozhattam ugyan pókkal a lakásban, de állíthatom: semmilyen érzelmi/lelki kapcsolatban nem vagyok velük, nem szeretem őket, s nem is félek tőlük.
A kiállításon bemutatott pókom nem szobai. Pest egyik külső kerületében, egy kis kertes házban lakunk. Szeretem a természetet. Figyelni a lassú, de folyamatos változását, a változás folyamatában tetten érhető ismétlődéseket. A természet, a videolupe-hoz hasonló jelenség: perceken-órákon keresztül futó történés, ami egyszer csak kezdődik elölről. Már a korai, nagyon régi installációimban is éltem annak eszközével, hogy a napfényt használjam a mű részeként (Az alagút, 1993). Gyakran videózom a kertben, s jártamban-keltemben egyszer ráesett a pillantásom erre a pókra, amint az almafalevelek között kezdte éppen szőni a hálóját. Annyira szerencsésen esett a fény, hogy képileg minden összejött. Normális körülmények között a pókháló nem igen kínálja témaként magát. Hátulról kapta a világítást, s ebből a fényszögből majdnem átlátszó-fehérnek tűnik az egész, még a pók is majdnem mintha üvegből volna. Csudára megfogott, hát felvettem. Fogalmam sem volt, miért. Lesz, ami lesz alapon fogtam neki a rögzítésének. Később, több mint felét kivágtam, ne legyen unalmas a nézőnek: három felület van, mindegyiken annyi időt hagytam egy-egy snittre, amennyi még éppen leköti a figyelmet, hogy aztán önkéntelenül tudjon a szem a másik síkra váltani. Először nagyon közelre mentem, aztán álló kamerával rögzítettem az egész hálót. Az anyag a kezemben volt, s mindig éreztem: fogok belőle dolgozni egyszer.
A témát először egy tágabb összefüggés-hálózatban jelenítettem meg. Az Összehúzás (2004) című munkámban domboldalra, vagy felnagyított szemre emlékeztető installációt alkalmaztam. Ezen, nagy totálos felülnézetből megjelenik egy fehér pólós ember, majd még néhány, s aztán egyre több. Csak jönnek, jönnek. Mind fehér pólóban. Nyugodtan, sétálva. A néző akaratlanul az okokat kezdi keresni: kik ezek, honnan jönnek? Hova mennek? Miért mennek? Miért a fehér póló? Felvonulás van? Nem kapunk választ. Aztán változik a kép, s először egy zöldellő almafára vált, majd fokozatosan egészen közelről premier plánban, felnagyítva egy fa ágai közt, a pókomra zoomolok. A gyaloglók és a pók tevékenysége közt tartalmilag nincs kapcsolat: az ellentétes képkezelés ad teret a néző szabad asszociációinak.
A Debrecenben látható munkám akkor állt össze, amikor a workshopra szóló felkérés érkezett. Szabad kezet kaptunk. Úgy nem tudok dolgozni, hogy egy felhívásra leüljek és összehozzak valamit. A művészeti munkát nem lehet időkorlátokhoz kötni. Meg is beszéltük, tovább dolgozom rajta, s majd erre a kiállításra hozom el. A gyűjtögető-szokásom segített. Rendszerint, több elemből állhat össze az a valami, amit műalkotásként lehet majd érzékelni, elemezni. Amikor szeptemberben tíz napon át itt voltunk, én éppen a 3 dimenziós szimulációval foglalkoztam, mert azt majd más munkámban is készülök alkalmazni. Nagyon izgatott a virtuális világ és a természeti világ összekapcsolásának lehetősége, ezért elkezdtem a valós videókat 3D-s térben kombinálni. Kínálta magát a kiállítóterem kockaszerűsége. E kocka három lapjára – a többit nem látjuk, hiszen mi vagyunk a kockán belül – a kocka-kuckónk falára vetítődik ki a pók története. Így, persze visszajutunk a pók természetéhez, amelynek sajátja, hogy a hálóját a mennyezetsarkokba szövi.
A legtöbb munkám nem narratív. Van mondjuk egy videóm, amely az elejétől a végéig megtekinthető. Hogyan prezentáljam? Egyik lehetőség a mozi, a másik a képzőművészeti videó-mozgókép, amelyet egy kiállítás keretében lehet megmutatni. Ehhez tartoznak bizonyos paraméterek: ne kelljen az elejétől a végéig látni az anyagot ahhoz, hogy értsük. Milyen érdekes, ha a videót több, mondjuk tizenkét monitor segítségével, mutatom be. Az időfázisok eltolásával, a monitorfal képregényszerűen jelenítődik meg a mondanivaló, ami közben meg tudjuk nézni egyetlen monitoron is az egész folyamatot. Ebben az irányban kísérleteztem már korábban, és most ez a pók-videó éppen alkalmasnak tűnt. Nagyon vizuális, mert már az első ránézésre erős hatást tesz, viszont megjelenik a folyamat is: felépíti a „házát”: szemmel követhető az időben való változás.
– El tudja képzelni, hogy a pók-installációját megvásárolja valaki, elviszi haza, és, amikor társasága érkezik, a szalonja sarkából vetíteni kezdi, s amíg tart az összejövetel, az installáció képzőművészeti alkotásként működik?
– Abszolút. Ezen dolgozunk. Nyilván nem lehet minden művet bárhol elhelyezni. Jól kell kiválasztani a helyet. A néző érzékszervei horizontján az első a mozgás. A második a kontrasztosság. A harmadik a szín. A negyedik a figuratív tartalom. Lépésről-lépésre lehet haladni. Magyarázni. A munka nem önmagáért beszél. A Trafóban tapasztaltam a kiállításomhoz kapcsolódó rendezvényeken: attól, hogy szólok az emberekhez, megváltozik a hozzáállásuk. Nem kell értenie a látogatónak, elég, ha nem eleve elutasítóan fordul oda. A furcsaság – ebben a szabályokba merevített, agyon-kitalált világban – a szabadság egyfajta megjelenési formája: a furcsasággal örömet lehet szerezni. Ha érzi a néző, hogy a művész komolyan veszi őt, akkor fordítottan is megképződik a bizalmi helyzet. Nem gondolja átverésnek, amit mutatnak neki. Ezért is tartom üdvözlendőnek a debreceni kiállítást: a sokféleségben, sokféle szabadság között választhat a közönség.
Kozma Zsolt
Műertő, Budapest, 2006. június
Ismerős jelenetek futnak a nemzetközi és a magyar filmtörténet nagy sci-fijeiből. Eike Utópia – a jövő múltja című végtelenített videomunkája a Jövő Házában installált hatalmas falon harminc, többféle méretű lapos monitoron jelenik meg. A 18 perc 38 másodperces, 2005-ben készült videóban összesen negyvenhárom emblematikus film - többek között a 2001:Űrodüsszeia, az E.T., az Armageddon, a Dűne, a Star Trek, a Terminátor, a Mézga család, a Kisvakond, az Orion űrhajó, a Solaris vagy a Szárnyás fejvadász - egyes jeleneteit vetítik. A kavargó képek hirtelen egyszerre kimerevednek, színeik fémes szürkébe, fekete-fehérbe tűnnek át, a rajtuk látható szerkezetek, téridomok élei pedig vonalakkal kirajzolúdnak.
A monitorok ablakok a falon, amelyeken egyszerre, egy-egy pillantással két irányba tekintünk. Eike összetólja számunkra az idősíkokat, Möbius-szalagszerűen láttet egy síkként két dimenziót, két (idő)felületet. Látjuk, hogyan képzelték el a múltban a filmesek a jövőt, töredékeit szemléljük, el nem érkezett, meg nem valósult, utópisztikus makettjeit "ássuk elő". Jelenben rögzített pozíciónkból a múlton át nézzük a jövő illúzióit - ismerős töredékeken át emlékzünk a még el nem érkezettre.
A képérnyőkön megjelenő képekről, jelenetekről általában saját emlékeink vannak, a filmrészletek ismerős volta biztonságérzetet kelt. Az ezerféle kép nyüzsgésétől, a sokféleképp elgondolható lehetséges jövő bizonytalanságától ezért nem is szorongunk - ellenkezőleg: az illúziók konkrétsága megnyugtat. A múlton átszűrve nosztalgiánk támad a jövő iránt: az emlékezés, az utópiák képi felidezése áltat mintha megfoghatóvá válna.
A monitorok közti fekete felületek és a monitorokat tartó fekete fémvázak alkotta keretek nem egy egységes, nagy kép részleteit takarják ki. Nem arról van szó, hogy a jövőről szóló "nagy elképzelés" mozaikjait, töredéket látjuk: a jövőbe nyiló ablakok nem ugyanannak a világnak a részleteit mutatják, hanem sok egymás mellett, de egymástól függetlenül létező univerzumot - lehetséges világokat. Ahol ezért létezik valamilyen általános szervezőelv: a lét legalapvetőbb struktúráiban megnyilvánuló alapok egy-egy pillanatban meg is mutatkoznak, feketén-feherén kirajzolódnak. A rajzokat Várnai Gyula, Fekete Balázs és Eike készítette.
Jövő Háza, Millenáris Park, Budapest
Bordács Andrea
Új Művészet, Budapest
2005. december
(...) Don Quijote ábrándos idealizmusa évszázadokaon át vonzó maradt, sőt mintegy a művész szimbólumává is vált. (...) A [Múltvágás] című videóinstalláción az eleinte totálból láttatott szélmalmok optikai játék folytán fokozatosan egyre közelebb kerülnek a nézőhöz, azaz a végén már egy-egy lapát részleteit láthatjuk a kezdeti totálképhez képest, melyen több szélmalom hasította a levegőt a távolban. Ráadásul a film úgy vetül a másik falra, hogycsak egy keskény ösvényt hogy a befogadónak, aki így mintegy a szélmalmok támadásának van kitéve. Mindezközben az örök visszatérés hangulatát keltő monoton forgó lapátok ritmusát olykor megszakítják a lapátok közé vetített más hanulatú, különböző városi utcai jeleneteket filvillantó képkockák, melyek két teremmel később látható szuper-8-filmekből álló összeállításán visszatérnek. A szélmalmos videón megjelenő filmrészletek mint a "valóságot", a tárgyakat (pl. autó) is magával ragadó lapátok "áldozataiként" forognak a levegőben. (...)
(...) A kiállítás talán legenigmatikusabb műve az installálásban is domboldalra, illetve felnagyított szemre emlékeztető Összehúzás című munkája. A felülnézetből, nagytotálból szemlélt lankás, zöld domboldalon egyszer csak megjelenik egy fehér pólós ember, majd még néhány, s aztán egyre több. Csak jönnek, jönnek. Mind fehér pólóban. Nyugodtan, sétálva. A néző akaratlanul az okokat kezdi keresni: Kik ezek, honnan jönnek? Hova mennek? Miért mennek? Miért a fehér póló? Tüntenek? Demonstrálnak? Miért? Mindenesetre ezekre a kérdésekre nem kapunk választ. Aztán változik a kép, s először egy zöldellő almafára vált, majd fokozatosan egészen közelről, premier plánban, felnaygítva egy fa ágai közt egy pók lassú tevékenységének lehetünk szemtanúi.
(...)
Budapest Galéria Lajos utcai kiállítóterme, Budapest
bibliográfia |
Balogh Tibor: Eike pókja
Debrecen Online, 2008. április
Kozma Zsolt: Utópia – a jövő múltja
Műertő, Budapest, 2006. június
Bordács Andrea: A tér és idő ritmusai
Új Művészet, Budapest, 2005. december
Hemrik László: (short) sztorizunk – avagy jaha jó az idő, lent vagyunk a téren
Új Művészet, Budapest, 2001. május
Erdösi Anikó: Itt, máshol
Balkon, Budapest, 2001. április
Attila S. Tordai: A virtuális tér rétegei (Felii de spatiu virtual), Balkon, 2000. szeptember, Bukarest (román nyelven)
Hornyik Sándor: Videospace Budapest
Műertő, Budapest, 2000. június
Kozma Zsolt: A tükör mgötti dolgokról ...
Kozma Zsolt EIKE-vel beszélget
Műertő, Budapest, 2000. április
Készman József: Gépmezõk lovagja, Új Mûvészet, április 2000, Budapest
Havasréti József: Staticnoise 3 (Alapzaj 3), Déli Felhõ, április 1998, Pécs
Petrina Ildikó: Hayley Newman – Eike: ‘The multiplied energizer’, Balkon, április/május 1997, Budapest
Cornelis Stettner: Don Quichote fights again ... (Don Quixote kämpft wieder ...), Emder Zeitung, 27 április 1996, Emden (mémet nyelven)
Tatai Erzsébet: Leszállópálya (Landing Strip), Balkon, December 1994, Budapest
Bencsik Barnabás: Aritmia 2, Balkon, június 1994, Budapest
Kurdy Fehér János: Függõség (Dependance), Magyar Narancs, március 1992, Budapest
A szövegek magyarul jelentek meg, kivéve jelöltek